Óbudai Egyetem, F09 terem (1034 Budapest, Bécsi út 96/b.)
Szipőcs Róbert – „Az izolált attoszekundumos fényimpulzusok előállítását megalapozó lézerfizikai fejlesztések a 90-es évek közepén”
Az időfelbontásos mérésekre alkalmas, izolált attoszekundumos lézerimpulzusok előállítását egy közel egy évtizedes lézertechnológiai fejlesztés előzte meg a Bécsi Műszaki Egyetemen, Krausz Ferenc szakmai vezetésével, amelyben mások mellett mi, Magyarországon dolgozó kutatók is eredményesen közreműködtünk. Előadásomban beszélni fogok a fejlesztés fontosabb mérföldköveiről, mint például a diszperziókompenzálásra kifejlesztett lézertükrökről, a fázisstabilizált, tükörkompenzált lézeroszcillátorokról, lézererősítőkről, melyeknek kimenetén a közeli infravörös tartományban előállított 5 femtoszekundumos lézerimpulzusok felhasználásával lehetett további nemlineáris folyamatok révén előállítani a Nobel-díj méltatásában is szereplő, izolált, attoszekundumos lézerimpulzusokat.
Dombi Péter – „Krausz Ferenc, az elektronok Nobel-díjas lesifotósa”
A 2023-as fizikai Nobel-díjat az attoszekundumos fényimpulzusok előállításáért és elektronok ultragyors dinamikájának vizsgálatáért ítélték oda Krausz Ferenc magyar fizikusnak. Az előadás bemutatja, hogy miért különleges az ilyen fény és hogy hogyan lehet a csúcstechnológiás lézerfény-forrásokat a természet leggyorsabb folyamatainak vizsgálatára felhasználni.
Csatlakozzon hozzánk egy izgalmas estén, ahol bepillantást nyerhet a lézerfizika és az attoszekundumos impulzusok forradalmi világába.
Részvételi szándékukat kérjük jelezzék felénk november 29-ig gabor.denes.klub@gmail.com e-mail címen!