Elsőként Tandi Zsuzsanna, az Európai Űrügynökség Üzleti Inkubátorházának (ESA BIC Hungary) vezetője tartott előadást az ESA innovációs programjának Magyarországon elérhető elemeiről. Az előadás második felében, Eged Bertalan ügyvezető képviseletében bemutatásra került az Inkubátorházzal nemrég szerződést kötő start-up cég, a Spectrafold kft. is, mely a navigációs szolgáltatások biztonságosabbá tételéhez fejleszt és kínál megoldásokat.
Hirn Attila, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Űrdozimetriai Csoportjának vezetője egy mérőműszerről tartott előadást, amely az ESA űrbiztonsági program űridőjárási műhold konstellációja számára kerül kifejlesztésre. A műszer a Föld körüli sugárzási és mágneses tér változásait hivatott vizsgálni, gyakorlatilag egy sugárzásmonitor és egy magnetométer kombinációja által. A fejlesztés fő szempontjait tekintve, meghatározóak többek között a modularitás, a műszer beépíthető árbóc rendszere (geomágneses tér mérések támogatására), az adaptálhatóság különböző platformokra, bővíthetőség, ill. specifikus szolgáltatások biztosítása (pl. elektromos komponensek sugárkárosodásának vizsgálata, űridőjárási vészjelzések). A műszer egyszerűsített (CubeSat) változatának demonstrációs küldetése 2021-ben várható.
A folytatásban Mezőhegyi Gergő, az InnoStudio Űrkémiai Divíziójának vezetője és Darvas Ferenc, a ThalesNano cégcsoport elnöke beszéltek az űrkémia hazai és nemzetközi helyzetéről. Az előadásuk során bemutatásra kerültek a kémia növekvő jelentősége az űriparban, a kémiai technológiák űrbeli alkalmazásainak egyre fontosabb és széleskörűbb szerepe az űrkutatásban, ill. ezen technológiák piaci lehetőségei mind űripari, mind földi hasznosíthatóság tekintetében. Az előadás kitért a magyar vonatkozású kezdeményezések és a ThalesNano cégcsoport szerepére az űrkémia koncepciójának megalapozásában, továbbá ismertetésre kerültek a cégcsoport jelenlegi űrkutatási irányai és futó projektjei. Az InnoStudio 2019. decemberében az első magyar cégként került fel a SpaceX kereskedelmi misszióinak egyikére, melynek során kémiai formulációs kísérletekben vettek részt. A projekt céljai magában foglalják különböző fehérjék mikrogravitáció alatt történő kristályosítását (együttműködés a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel), a cég egyik űrkémiai szabadalmának mikrogravitáció alatti validálását, továbbá újszerű nanostruktúrák űrbeli létrehozását. A prezentáció részeként sor került a ThalesNano Zrt. 2019. decemberében az NKFI Alapból támogatást nyert projektjének sajtónyilvános bemutatására is.
A workshopot Guy Samburski, a SpacePharma (Svájc/Izrael) kémiai és gyógyszertechnológiai vezetőjének angol nyelvű előadása zárta. A prezentáció betekintést nyújtott a mikrogravitáció kémiai és biológiai folyamatokon történő hatásaiba. Bemutatásra kerültek a cég eddigi mikrogravitációs kísérletei (glükóz enzimatikus oxidációja, emulziók és kolloidok létrehozása és stabilitása, kristályosítási kísérletek, sejtkultúra növesztése), valamint az idén márciusban induló DIDO-3 biokémiai misszió, amelynek keretében baktériumok konjugációja, DNS rekonfiguráció, továbbá enzimatikus reakciók is vizsgálatra kerülnek mikrogravitációs környezetben. A cég aktuális fejlesztéseinek egyik pillére egy miniatürizált, távvezérelhető laboratórium fejlesztése, amely kémiai vizsgálatok elvégzését teszi majd lehetővé az űrben. A platform fő egységét alkotó áramlásos kémiai reaktorokat nemzetközi együttműködés keretében a ThalesNano fejleszti, amely tervezetten 2022-ben kerül tesztelésre az ESA Space Rider-ének első misszióján.
A Klub előadásainak nagy sikere volt, közel 70 fő vett részt a délutáni rendezvényen.
A beszámolót Mezőhegyi Gergő (InnoStudio) készítette.
Jóváhagyta: Ács Tünde Fatima klubtitkár.